Tālr.: +371 28643874 Krimuldas 2, Rīga, LV-1039

 

Svinam Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas dienu

Ritot aprīļa mēneša pēdējai dienai, skolas KLASIKA kolektīvs pulcējās pavisam netradicionālā veidā … ZOOM konferencē, lai pieminētu Latvijas valsts vēsturē tik nozīmīgo datumu – 4. MAIJU.

Atzīmējot šo notikumu, skolēnus un skolotājus uzrunāja Latvijas politiķis un žurnālists, Atmodas laika aktīvists un Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns.

Šis pavasaris  mums atnesis ne tikai visiem jau zināmās raizes un piesardzību, bet arī jaunas iespējas, prasmes un vēlēšanos radoši darboties.

Privātā vidusskola Klasika saviem audzēkņiem un pedagogiem Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas 30. gadskārtas ieskaņā – 30. aprīļa rītā - bija sagādājusi vienreizēju pārsteigumu – iespēju tiešsaistes saziņas vietnē  zoom.us  redzēt dokumentālus kino kadrus no 1990. gada 4. maija deklarācijas "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu" pieņemšanu  Augstākajā  padomē. Dokumentāliem kino piemīt vienreizējs valdzinājums, vispār kino varbūt ir vienīgais mākslas veids, kas iemūžina laika plūdumu. Nevis fiksē sastingušu laiku, momentus un pozas, bet tieši tā gaitu, norisi, tecējumu, izmaiņas, gaismas un ēnu spēli.

Kas pagātni pētī, tas nākotni svētī – šī ir viena no spārnotajām atziņām, kas aicina  reizēm pamest skatienu atpakaļ, pirmkārt jau, iztaujāt savus tuvākos cilvēkus par notikumiem, kas risinājušies tikai pirms dažiem gadu desmitiem… Un 30. aprīļa tiešsaistes dalībnieki tiešām veselu stundu bija liecinieki dzīvām atmiņām par trīsdesmit gadu seniem notikumiem no to stāstītāja, pirmā Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja, politiķa un žurnālista Daiņa Īvāna.

Kas mums katram būtu svarīgs šais maija sākuma dienās? Tas, ka laiku pa laikam jāieskatās pašu zemes pagātnē, paņemot līdzi kaut ko būtisku sev. Lai mēs būtu pārliecināti sarunu biedri, kad mūs kāds reiz iztaujās par Latvijas vēstures gaitu un notikumiem. Šajā skaistajā pavasarī mostas ne tikai daba un cilvēki, bet arī  par sevi nemitīgi atgādina daudzi informācijas avoti. Tajos dzirdami visdažādākie, vispārsteidzošākie uzskati par cilvēces un tautu attīstību, iespējamo nākotni un vēsturi. Tas ir atbilstoši šim laikmetam, kad gandrīz katrs var izteikt publiski savas domas. Bet  mums būtu jāapzinās arī tas, ka jauniem cilvēkiem (un būtībā tādi mēs esam visi) vajadzētu reižu pa reizēm iztaujāt par sevi pieredzējušākus cilvēkus – lai viņi mums pastāsta par laikiem un notikumiem, kas ritējuši pirms mums. Daudziem no mums vēl ir dzīvi vectētiņi un vecmāmiņas, tantes un onkuļi. Viņi ir tā dzīvā, neviltotā saikne ar vēsturi, ar mūsu zemi! Skatoties un klausoties viņos, mēs spējam redzēt un dzirdēt ko patiesu, īstu, - to, ko pats cilvēks ir pieredzējis! Mēs varam nointervēt cilvēkus, pierakstīt viņu domas, mudināt rakstīt atmiņas. Un arī Dainis Īvāns pašlaik veic līdzīgu Atmodas laika vēstures izpētes darbu sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju.

Bet varbūt pats galvenais, ko mēs varam apjaust šais maija dienās – būsim vienoti ar savām dzimtām un ģimenēm. Leposimies ar tām un atbalstīsim viens otru darbos un gaitās. Ieklausīsimies cilvēkā, kamēr viņš ir mums līdzās.

Priecīgus svētkus vēlot, Vidvuds Medenis, latviešu valodas un literatūras skolotājs

Atpakaļ